Nos, itt a szmogriadó szezon, és mivel a főváros szigorított az előírásokon (jellemző, hogy nem a szennyezés csökkentését ösztönzik, hanem a határértéket viszik lejjebb), tegnaptól itt az első, új szmogriadó. Lássuk a részleteket:
2008. október 25-től lépett életbe a környezetvédelmi, az egészségügyi valamint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter közös rendelete, amely új, az eddigieknél szigorúbb határértékeket állapított meg a szálló porra vonatkozóan. Ezzel az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon vannak érvényben a legszigorúbb levegőtisztasági határértékek. (ekkora öngólt lőni – AZso)
A mai napon teljesült az a feltétel, amit az új jogszabályok rögzítenek. A fővárosi légszennyezettségi állapotot folyamatosan mérő műszerek ellenőrzött adatai alapján, a szálló por (PM10) Nagytétényi úton és a csepeli mérőállomáson mért adatai két, egymást követő napi koncentrációban meghaladták a tájékoztatási küszöbértéket (75 µg/m3), további 6 mérőállomáson pedig tegnap elérték azt.
A főpolgármester elrendeli a szmogriadó tájékoztatási fokozatát! További intézkedésig felkéri a lakosságot és a közintézményeket, hogy
- elsősorban a kedvezőtlenül sok légszennyező anyagot kibocsátó (a sárga környezetvédelmi matricás) gépjárművek – különösen a dízel üzeműek- fővárosi használatát szüneteltessék,
- önkéntes önkorlátozó intézkedéssel mérsékeljék a saját gépjárműhasználatot;
- saját gépjármű használata helyett a közösségi közlekedést részesítsék előnyben;
- a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetését lehetőség szerinti mérsékeljék;
- hivatkozva társadalmi felelősségvállalására a helyhez kötött légszennyező pontforrások üzemeltetői kibocsátásukat csökkentsék!
- Tilos a nyílt téri (avar)égetés!
Hát, ez komoly. De miért is van akkora szálló por? Mit ír erről a tájékoztató?
A szálló por koncentráció növekedése jellemzően az általános őszi, téli meteorológiai helyzet és a közlekedési eredetű terhelés együttes következménye, de a kialakulásához hozzájárul a különböző építkezések hosszabb átmeneti hatása is, továbbá globális hatások is lehetnek.
Noshát, lefordítva bizony arról van szó, hogy koszos ez a város és nincs aki rendet rakjon benne.
A külvárosok földutairól, az építkezésekről a levegőbe kerülő port ilyenkor nem fújja el a szél. Ilyenkor talán nem az lenne a megoldás, hogy ösztönzik a földutak aszfaltburkolatának elkészítését, büntetik az építkezéseket, ahol porolnak, illetve büntetik az utakon a sárfelhordást. Nagy szigorúan. Természetesen ellenőrzik a teherjárművek kibocsátási értékeit és súlyosan szankcionálják azokat, akik arra alkalmatlan autókkal vesznek részt a közlekedésben. És takarítanak, bizony, takarítanak. Nem locsolnak, hanem felszedik a port az útról. Hogy a nagyobb távlatokban, mint amilyen a szemétégetőkben (igen, nem egyben, többen), vagy szélerőművekben, vízerőművekben, geotermikus erőművekben előállított olcsó elektromos áramból fűtött lakásokról már ne is beszéljünk, amelyek nem egyenként szennyezik gázzal a környezetet, ráadásul itthoniak, tehát csökkenti függőségünket az orosz gáztól/kőolajtól…
Nem. Kis országunkban inkább azokat szívatják, akik alig tehetnek a légszennyezésről, a polgárokat, akik a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő járműveikkel közlekednek. Akiknek kelet-európai színvonalú fizetésükből olyan autót kell megvenni, amelyek már szinte tiszta levegőtpufognak ki magukból és amelyek Európa legszigorúbb szmogrendeletének kellene megfelelniük, de mit sem ér az egész, amikor elhúz melletük egy KAMAZ a szélső sávban, füsttel és porral beterítve…
Nem, kis országunkban a környezetvédők (sic) tüntetnek a vízerőművek ellen, beleértve a folyami és puffer-erőműveket is, mert … miért is? Kis országunkban a környezetvédők tüntetnek az elkerülő utak építése ellen, mert félnek, hogy a kertjük végében fog menni, csendes birtokukon…
Érthető, hogy így történik ez, hiszen a fent felsorolt intézkedések drágák és népszerűtlenné tesznek. Azt pedig senki sem szeretné… Jó lenne tudni,
- vajon miért nincsen mérőállomás
- Kelet-Pesten
- Észak-Pesten
- vajon miért kellene nekem Újpesten vagy Óbudán szívnom azért, mert 30 kilométerrel arrébb egy töketlen városvezetés képtelen gatyába rázni a renitens légszennyezőket?
- vajon miért ne járhatnék a külvárosban autóval, amikor a belvárosban szmog van?
- vajon büntet-e a rendőr, ha ma autóval térek haza mondjuk vidéki utamról (legyen akár magán, akár hivatalos, semmi köze hozzá, milyen)
- vajon hogyan fogják betartatni
- vajon mikor bukik ebbe bele Demszky?
Jelenlegi formájában én nem tudok egyet érteni ezzel a szmogriadó-rendelettel. Természetesen betartom, ha kell, de nem jó ez így.
További olvasnivalók:
- a mérési eredmények: http://www.kvvm.hu/olm/map.php?id=Budapest
- Fővárosi stratégiai zajtérkép: http://terkep.budapest.hu/website/zajterkep_html/zaj_index1.htm
- Fővárosi Önkormányzat szmogriadó rendelete: http://www.budapest.hu/engine.aspx?page=fustkodriado
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján (a Fővárosi Önkormányzat támogatásával):
Az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat honlapján:
- mérési eredményekről: http://www.kvvm.hu/olm/map.php?id=Budapest
- információkról: http://www.kvvm.hu/olm/info.php?id=5