Bár még nincs hivatalos végeredmény, az előzetes eredmények alapján úgy néz ki, a briteknél lett egy érvényes népszavazás arra vonatkozóan, hogy az ország hagyja el az Európai Uniót.
A következmények alighanem beláthatatlanok, de az biztos, hogy elég hamar a bőrünkön fogjuk érezni. Anélkül, hogy mélyebbre mennék, néhány szempont gondolatébresztőnek:
- Ezzel valószínűleg vége az Európai Egyesült Államok nevű álomnak, így nem lesz belőle semmi – vagy ha lesz is, UK nélkül.
- A közös piac eszméje sérül, torzul.
- Skócia kilép az Egyesült Királyságból és marad az EU-ban?
- Észak-Írország megint a láng martalékává lesz, ahogy megpróbál az EU-ban maradásért egyesülni Írországgal (mondjuk logikus lenne szerintem, de nem értek hozzá)?
- Szabadkereskedelmi egyezményt felmondják az EU részéről?
- Védővámokat vezetnek be? (remélem)
- Kirúgják az EU-tagállamok polgárait? (aligha)
- Mi lesz az EU-n belül mozgó brit cégekkel? (Hogy ne menjek messzire: Vodafone!) Ezeknek a jogállása elég komoly hegyomlást indíthat el (ami végül jól is elsülhet, de lesznek áldozatai).
- Elemzők szerint az elnéptelenedő vidékeken élő, idősebb szavazók miatt lett ez a vége, akik nagyrészt idegenellenesek és nagyjából mindenellenesek – gondolom. (ebben nincs semmi különös, tisztára mint bárhol máshol, csak máshol nem próbálják tagadni)
- Mások szerint Cameron ezt egy súlytalan politikai csatározásnak vette és biztos volt a maradásban.
- Orbán Viktor elveszítette egyik EU-n belüli szövetségesét (a francia-német tengely elleni álszent kereszteshadjáratában). Az egyébként is erősödő nacionalista mozgalmak tovább erősödnek?
Nekem az a véleményem, hogy
- Az Egyesült Királyság eddig is a szakadék szélén billegett, megtettek mindent, hogy távol maradjanak az EU-tól kedvükre (pl. a pénzügyi unióból kimaradás) a profit maximalizálása mellett (és jól csinálták végül is). Ezzel a népszavazással viszont kiírták magukat a játékból.
- Szerintem hagyni kell őket menni, ki kellene vonni a tőkét az európai államoknak, a szabadkereskedelmet felfüggeszteni és vámokat bevezetni. Vízumot és határőrizetet. És küldenénk egy sok sikert lapot nekik. Alighanem persze nem ilyen fekete-fehér lesz.
- Az így még inkább francia-német befolyású EU-nak nem szabad hagynia, hogy más országok is ide jussanak, ez az EU végét jelentené nagyon rövid idő alatt. A bürokratikus Európának tanulnia kell az esetből és változnia kell – hogy merre? Azt ne én mondjam már meg, OK?
Nagyon kemény idők jönnek. Úgy tűnik, hogy még az életünkben megérjük, hogy amiről egy fél életen át reménykedtünk, az szétesik a szemünk láttára… 😦
szerintem a képlet egyszerűbb. Nehéz tudomásul venniük, hogy vége a brit birodalomnak, ráadásul EU-s dolgokban nehéz elfogadniuk, hogy az ősellenségnek számító németek 8és franciák) fújják a passzátszelet.
Végül is a világ 5-ik (6.) gazdasága az övüké, úgyhogy olyan nagy pityergésre nem kell számolni. A EU a kicsiknek ls a szegényeknek fontos, a nagyoknak max a nagyobb gazdasági befolyás és piacszerzés miatt. a leggazdagabbak eu-n kivül is jól elvannak (norvégok, svájciak, luxemburgiak)
Így van. Sok sikert – kívül tágasabb! Azt azért tegyük hozzá, hogy az USA, a ruszkik és Kína valószínüleg azóta is röhög, nekik ez egyáltalán nem rossz. Egy megosztott Európa – bár nagy kárt tud csinálni – mindig jobb, mint egy erős, egységes Európa. Innen nézve azért nem vezet messzire egy újrainduló acsarkodás a világban, amit a WW2, de főleg 1990. óta sikerült távol tartani Európától valahogy
Európában élve hajlamosak lehetünk túlértékelni a kontinensünk fontosságát, pedig az már régen elveszett. ha történelmi távlatokban nézzük talán még 100 év és végünk. Ázsia reggeli megeszi Európát