Akkor beszéljünk a napfogyatkozásról!

.. a hüvelygombáról mégse…

Szóval, múlt pénteken volt életünk utolsó értelmes napfogyatkozása itt, a medansziéban. A becsületes dolgozó kisembereknek mármint. Európában esetleg még lesz egy pár belátható időn belül, íme:

2026. augusztus 12. Teljes 02 perc 19 mp Izland, Spanyolország
2027. augusztus 2. Teljes 06 perc 22 mp Spanyolország, Gibraltár
2028. január 26. Gyűrűs 10 perc 29 mp Madeira, Portugália, Spanyolország, Gibraltár
2030. június 1. Gyűrűs 05 perc 22 mp Málta, Görögország, Törökország, Bulgária, Ukrajna, Dél-Oroszország

Itt egy nagyobb szakadás van a sorban, legközelebb 2075-ben lesz egy Magyarországról és Ausztriáról is látható gyűrűs. Szerintem akkor lehetne olimpiát vagy foci VB-t pályázni, biztos sokan eljönnek majd…

Szóval, mondjuk tegyük fel, hogy a 15 Misivel kimegyünk Spanyolországba a főszezonban és pörgünk egy nagyot. 55 éves leszek akkor… 😦

Úgyhogy múlt pénteken volt a jeles esemény, aminek tiszteletére ki is vettem egy nap szabadságot, így volt korrekt. Eredetileg úgy terveztem, hogy otthon csinálok egy camera obscurát és arról egy time-lapse videót, de végül úgy döntöttem, hogy elmegyek a Polaris Csillagvizsgálóba – és ezt nem is bántam meg…

Elég korán odaértem (szokás szerint), felmértem a terepet, aztán elkezdődött a műsor. Szűrő híján eleinte a telefont próbáltam integrálni több-kevesebb sikerrel a távcsövekhez. Az egyik első képen például remekül látszik a napfolt, ami előző szombaton a Föld felé köpött egy G4-es osztályú napkitörést, aminek eredménye a hét eleji sarki fény lett (csak)(szerencsére).

A másik izgalmas észlelés egy pici távcsőhöz fűződik, amelyben egy speciális fényszűrő volt, és nemcsak a napfogyatkozás látszott benne, hanem az aktuális napkitörések is. Ezt is a telefonnal sikerült elcsípni…

Ezután sikerült az egyik távcső tulajdonosával jó viszont kialakítani és néha levette a szűrőt a távcsövéről és odaadta nekem, hogy gyorsan lőjek egy pár fotót a teleobjektívvel… Így született az alábbi kép, ami tulajdonképpen semmi különös, csak egy részleges napfogyatkozás 60 százalékos maximuma.

Mivel slideshow-t továbbra sem lehet beszúrni a wordpress-flickr konstellációban, ezért itt a link, amelyen az összes kép megtekinthető:

https://www.flickr.com/photos/azso/sets/72157649129466244/