Vesszen 2021 jeligére.
Sokan reménykednek benne, hogy 2021 jobb év lesz, mint az előző, dolgozni sajnos többet kell, ugyanis a hivatalból hétfőre eső ünnepnapokon kívül a legtöbb hétvégére esik, vagyis nem okoz semmilyen bioritmus-zavart, se extra szabadidőt… Május 1., Október 23. és Karácsony mindkét napja is hétvégre esik, főleg ez utóbbi ritka nagy szívás. Újév napja is torkos borz lesz, szombaton. Be kell érnünk március 15-el (csak legyen jobb, mint tavaly), augusztus 20-val.
- január 1. péntek Új Év napja pihenőnap (3 napos hétvége)
- március 15. hétfő Nemzeti ünnep pihenőnap (3 napos hétvége)
- április 2. péntek Nagypéntek pihenőnap
- április 5. hétfő Húsvét pihenőnap (4 napos hétvége)
- május 1. szombat Munka Ünnepe hétvége
- május 24. hétfő Pünkösd pihenőnap (3 napos hétvége)
- augusztus 20. péntek Államalapítás ünnepe pihenőnap (3 napos hétvége)
- október 23. szombat 56-os Forradalom ünnepe hétvége
- november 1. hétfő Mindenszentek pihenőnap (3 napos hétvége)
- december 11. szombat munkanap áthelyezett munkanap
- december 24. péntek Szenteste pihenőnap
- december 25. szombat Karácsony hétvége
- december 26. vasárnap Karácsony hétvége (3 napos hétvége)
- 2022. január 1. szombat Új Év hétvége
Érdekesség, hogy a tavaszi szünet a központosított oktatásban szabadon futó buli, úgyhogy ha valakinek több gyereke többoktatási intézménybe jár, könnyen megeshet vele, hogy a gyerekeknek nem ugyanaz a tavaszi szünet. Nálunk nincs ilyen gond, viszont egy-egy napot elé és mögé raktak extra lazításként, úgyhogy aki nem tudja home office-ból lenyomni, annak egy ilyen kedves gesztus 2+2 nap szabijába kerül (kivéve, ha addig kitör a harmadik hullám)…
Persze még mindig kisebb hülyeség, mint a június 15-ig tartó tanév, ami kőbe van vésve – és ami keddre esik. Soha ilyen hülyeséget nem láttam még, hogy egy tanév keddig tartson. Mindig is úgy tudtam, hogy a tanév munkarendje hetekben van kitalálva, de mindegy ez is ilyen modern dolog lehet, amit én már nem értek.
Csak hogy kicsit politizáljunk egy kicsit a végére, megint megkérdezte valaki (a libernyákok voltak, Soros bíztatta pket, láttam), hogy miért nem ünnepnap december 24? Erre képesek voltak az illetékes hatóságok kinyögni egy olyat, hogy
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szerint nem lesz munkaszüneti nap december 24-e, mert “érzékenyen érintené a nemzetgazdaság teljesítményét”.
A gyengébbek és a fél ország számára még hozzáböfögték, hátha nem tudja valaki.
Arra is emlékeztetett, hogy „a keresztény világ meghatározó része december 25-én emlékezik a Megváltó, Jézus Krisztus megszületésére. Ez a nap Magyarországon munkaszüneti nap”.
Hithű ateistaként egy világ omlott össze bennem, eddig úgy tudtam, hogy 24-én született a jézuska és azért teper mindenki este a templomba, de akkor ezt rosszul tudtam. (Egyébként tudja valaki, mikor született?)
Másfelől, hithű kapitalistaként azért elég szar lehet az érzés, hogy ezt is azok a rohadt komcsik vezették be (mármint a 25-i munkaszüneti napot). Shit happens. Szintén ebben rovatban jegyezném meg, hogy vessük tekintetünket a haldokló nyugatra, különös tekintettel Németországra (amelynek ipari működése meghatározza a legnagyobb magyar cégek bioritmusát), ahol a téli szünet december 20-tól január 6-ig default, függetlenül attól, hogy milyen napra esik. Ezen kívül számos olyan vallási jellegű ünnepük van, hogy a magyar átlagember nem is sejti (magam is megdöbbentem, milyen ügyesen kúsznak el a német kollégák az ilyen ünnepek környékén, hogy gyakran 1-2 hétig nem lehet tudni, hogy hol vannak…). Ennek ellenére valahogy a GDP-t nem keverik ebbe bele, ahhoz nem egy többletnap kell, hanem egy erős gazdaság, amit képzett és hozzáértő (gazdaság)politikusok irányítanak (vagy csak simán hagyják, hogy irányítsa magát) (bár néha ők is hibáznak/megbicsaklanak)…
Néhány éve még azt is büszkén elmeséltem volna, hogy amikor a kétezres években megfordultam Lengyelországban, ott megtudtam, hogy náluk nincs szükség silabuszra, meg minisztériumi rendeletre a munkanapokhoz (illetve máshogy van rá szükség), náluk ugyanis minden évben ugyanannyi munkaszüneti nap van. Ha valamelyik hétvégére esik, egy hétvégéhez hozzácsapnak egy napot. Így tehát idén mi bukunk négy nap szabadságot, nem a nemzetgazdaság egyet… De nem vagyunk lengyelek, szerencsére. Vagy nem. Ma azonban már Lengyelország is az újfeudalizmus, a “vidék elkölti a főváros adóbevételeit, de csak ott, ahol haverok vannak” filozófia másik sötét vidéke, úgyhogy példaképnek nem állítanám…
Na mindegy, BUÉK 2021, kedves olvasók (mind a kettő)! 😀