No, most már tudjuk, hogy hogyan nem lett A65-m, miért lett 55, úgyhogy itt az idő beszámolni a használat során felmerült élményekről.
Készítettem egy pro-és-kontra listát, amelyet mindjárt megosztok, azonban van egy tétel rajta, ami pro is meg kontra is, úgyhogy ezt előreveszem.
Ez pedig a váz mérete. Majdnem pontosan hét milliméterrel kisebb minden irányban, mint az A200. Ez azt jelenti, hogy a kisujjam leesik a markolatról és becsavarodik a váz alá. Ez egyértelműen hátrány ebben a formában, mivel kevésbé lehet a gépet stabilan megfogni. Ebből azonban előnyt is lehet kovácsolni, mivel sokkal kisebb helyen elfér, kisebb táskába, tokba és be lehet tenni, szállíthatóbb. Ezért a kis méret előny is és hátrány is.
Inkább hátrány egyébként, vagy legalábbis a DSLR felől érkező (lecsúszó?) felhasználókat egyértelműen zavarja, valószínüleg ezért is növelték meg az új modellek vázméretét.
Hasonlóan kétesélyes a megítélése a súlynak is, kitobjektívvel az A55 768 grammot nyomott a mérlegen, miközben az A200 kerek 900 grammot. Ez a majd 15 deka különbség részben az akku-méretből adódhat, mindenesetre hosszú séták közben előnyt jelent minden gramm előny. Kevésbé előnyös a kis mérettel párosulva a kisebb súly pl. videórögzítésnél, amikor a súly egyértelműen a stabilitás egyik indikátora is lehet.
No mindegy, következzék a pro-és-kontra-lista:
PRO:
- Gyors fókusz – kellemes csalódás, majdnem biztos voltam benne, hogy kell egy gyorsabb objektívet vennem, de valamilyen eltérő módon vezérli a fókuszt, úgyhogy fotóban és videóban is nagyon gyors a fókusz. Relatív keveset hibázik.
- Nagyon jó a képminőség, persze nekem csak az A200 a viszonyítási alap, de ahhoz képest minden körülmények között ez volt az első gondolatom.
- Csúcs a külső kijelző – kihajtható, elfordítható, békaperspektívából és madártávlatból is extrém tornamutatvány nélkül lehet vele fényképezni és ez jó.
KONTRA:
- Az elektronikus kereső siralmas egy DSLR-hez képest. Ez tény. Más kérdés, hogy ezt javították az új modellekben, nem véletlenül lett OLED kijelző.
- A kisebb fizikai méretű és nyilván emiatt kisebb teljesítményű akkumulátor nagyon gyorsan le tud merülni, főleg a videónál szinte látni, ahogy a százalékok ugrálnak lefelé. Emiatt tartalék-akksi ajánlott egy egésznapos utazáshoz / fotózáshoz.
- Az USB-csatlakozó kivitelezése siralmas, ugyanis a porvédő műanyagtól alig lehet bedugni a kábelt. Ez az A200-on lévő kis ajtóval sokkal korrektebb volt.
Vannak szolgáltatások, amelyeket nem tudnék egyértelműen besorolni a pro vagy a kontra rovatba, mindenesetre említésszinten érdemes beszélni róla.
- Az ún. swipe panoráma funkció érdekes dolog, jópofának is lehet nevezni, engem annyira nem nyűgözött le.
- A 10-es sorozat-program is egy izgalmas felhasználási lehetőséget nyújt, kivéve, hogy utána nagyon sokáig lebénul a gép a kártyára írás miatt. Vagyis ha ellőttem a tizet, akkor offline leszek kb egy percig (nem mértem le pontosan és nyilván a kártya sebességétől is függhet ez).
- A programtárcsa SCN-rovatába bezsúfolt, kompaktokat idéző különböző programbeállításokról nem nyilatkoznék, ez szerintem kicsit lejjebb viszi a gépet a kompaktok (de legalábbis a bridge gépek) felé.
- A bracket-exposure ennél a modellnél is csak három képet tud 0,7 Fé értékekkel, ami igazából kevés egy combos HDR-hez. Illett volna minimum 5 expozíciót beletenni, ha bírja a gép az 5 expozíciót egymás után.
- A GPS-t egyelőre nem sikerült beüzemelnem, de nem is fektettem erre elég hangsúlyt.
Ami még izgalmas lehet, az a videó-teljesítmény. A képpel elégedett vagyok, a cserélhető objektívek révén nagyon széles a felhasználási lehetőségek palettája. Amivel nem vagyok elégedett, az a hang. Sajnos a beépített mikrofonok értékelhetetlen teljesítményt nyújtanak. Emiatt sajnos kénytelen leszek egy komolyabb mikrofont venni. Körbeszaglásztam a piacon, nincs más lehetőség. A másik videóval kapcsolatos kérdés, hogy a kis méret és a könnyű súly (kiegyensúlyozatlanság) miatt nehéz vele egyenletes videofelvételt készíteni. Erre egyértelműen egy ún. steadycam-állvány lesz a megoldás, amelyet egy monopodból akarok majd összebarkácsolni.
Összességében egy nagyon kellemesen használható, kis méretű, de nagy tudású fényképezőgép, illetve egy közepes videó-kamera kombinációja. Nekem meg fog felelni.
A steadycam-re én inkább a házilag készült valódi steadyt javaslom, az állványos (nem 3d csuklós) verzió nem stabilizál rendesen. Az állványos pl. nem köszöböli ki a kéz elmozdulását.
Állványos: http://www.youtube.com/watch?v=2WnW4QFrYLA
3D csuklós: http://www.youtube.com/watch?v=f22iCWbfFxs
Majd csinálok is pár fotót a sajátomról, mert tényleg könnyű elkészíteni és kb. 4-5e forintból kijön.
Mikrofonra én ezt néztem, bár volt aki rendelt és nem elégedett vele. http://www.dealextreme.com/p/mini-professional-stereo-microphone-for-dv-camcorder-1-x-cr2-65797
De ahogy hallottam a hangján, valami elektromos probléma lehetett a mikrofon erősítővel, ez nekem meg nem gond, azt cserélem egyszerűen. 🙂
Érdeklődve várom a fotókat!
A mikrofonnal kapcsolatosan az általad belinkelt egy siralom, látom, hogy kedvező árú, de olcsó húsnak híg a leve. Az általam kiszemelt Rode viszont nagyon ott van a topon, csak nincs benne az idei költségvetésben az ára… 😉
Hát megint nem küldted el lektorálásra! 😀
“kisebb táskába, tokba és be lehet tenni, szállíthatóbb.” és = is, ugye? 😉
“swipe panoráma funkció érdekes dolog” kár, hogy nem írtál róla, mi is ez. 😦
Gratulálok a fényképezőhöz, bár meg kell mondjam, sosem vennék ma már multifunkciós készüléket. Azok vagy az egyik funkcióban jók, vagy egyikben sem.
Egyébként mikor fenn megláttam a képet, rögtön felmerült bennem, hogy neked nem lesz ez kicsi a kezedben? Hát a választ megkaptam. 😉
Is.
A swipe panoráma egy olyan program, amikor balról jobbra húznod kell a fényképezőt és ő fotóz és összerakja a képet. Az esetek többségében az eredmény kétséges, úgyhogy inkább maradok a jól megszokott panoráma-készítő eljárásomnál.
Kicsi, de ez legyen a legnagyobb gond!
Te milyen programot használsz az összerakásra? Én ArcSoft-ot.
Én egy másikat… 😉
Ja igen, akartam írni, hogy ez kb olyan, mint ami a Sony K700-as telefonomban volt. 3 képből tudod panorámaképet csinálni, a jobb szélét az előző képnek, tá rakta balra, és úgy lehetett összehozni a panorámaképet, kézzel. Ne tudd meg, milyenek lettek. :DDD
OFF
Azon nem gondolkodtál még, hogy a postokba beszúrj néha egy Tovább gombot, hogy ne a főoldalon legyen az egész írás?
On
De igen, de aztán mégsem… 🙂
Visszajelzés: ELADÓ: Sony Alpha 200 fényképezőgép+tartozékok | AZso dot net